1ος Διασχολικός Διαγωνισμός Ορθογραφίας

Στις 10 Μαΐου  2023  έγινε στο σχολείο μας ο 1ος  Διασχολικός Διαγωνισμός Ορθογραφίας.

Στόχοι του διαγωνισμού είναι  η απόκτηση γνώσεων σχετικών με τη γλώσσα  μέσω ενός διασκεδαστικού τρόπου προσέγγισής της, η καλλιέργεια της άμιλλας και η  συνεργασία μεταξύ των σχολείων που συμμετείχαν  στον διαγωνισμό!

Με μεγάλη χαρά και ενθουσιασμό ανταποκρίθηκαν στην πρόσκλησή μας το 1ο και 3ο ΓΕ.Λ Αγίου Δημητρίου, το 2ο και 4ο ΓΕ.Λ  Π. Φαλήρου , το 2ο ΓΕ.Λ Αλίμου και το 4ο ΓΕ.Λ Γλυφάδας.

Κάθε σχολείο συμμετείχε με  δέκα (10)  μαθητές και μαθήτριες και συνοδευόταν από Υπεύθυνους Εκπαιδευτικούς.

Τον συντονισμό  του διαγωνισμού ανέλαβε η Φιλόλογος εκπαιδευτικός του σχολείου μας Γεωργία Κουρκουμέλη σε συνεργασία με τους Υπεύθυνους Εκπαιδευτικούς από τα συμμετέχοντα  σχολεία.

Οι μαθητές διαγωνίστηκαν ανά σχολείο και το απαντητικό φυλλάδιο αξιολογήθηκε από τις  εκπαιδευτικούς Κουρκουμέλη Γ, Νοέα Ξ. και Κιούση Ε.

Απονεμήθηκαν βραβεία για την 1η  θέση και 2η θέση και επιδόθηκαν έπαινοι συμμετοχής σε μαθητές-μαθήτριες και Υπεύθυνους Εκπαιδευτικούς.

Ο διαγωνισμός ήταν μια πολύ ευχάριστη και διασκεδαστική διαδικασία στην οποία με μεγάλο ενθουσιασμό συμμετείχαν  μαθητές και μαθήτριες !

Η επιτυχία αυτού του  Διασχολικού Διαγωνισμού Ορθογραφίας μας έδωσε την ιδέα να  γίνεται κάθε χρόνο και να καθιερώσουμε αυτή τη μέρα ως γιορτή της γλώσσας μας.

Να ευχαριστήσουμε το Κέντρο Λεξικολογίας  Ε.Π.Ε  για την ευγενική χορηγία των λεξικών  μας που προσφέρθηκαν ως βραβεία .

….και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για τα εδέσματα που πρόσφερε….