Χρυσοπράσινο Φύλλο

Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ελλάδας – Κύπρου ΧΡΥΣΟΠΡΑΣΙΝΟ ΦΥΛΛΟ

Το «Χρυσοπράσινο Φύλλο» είναι ένα πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με διετείς διασχολικές συμπράξεις Σχολείων από την Ελλάδα και την Κύπρο που συντονίζεται από το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αργυρούπολης και από συντονιστές που ορίζει το Υπουργείο Παιδείας της Κυπριακής Δημοκρατίας.
Το πρόγραμμα αυτό λειτουργεί από το 1994 ύστερα από κοινή πρόταση που υπέβαλαν στα Υπουργεία των δύο χωρών οι εκπαιδευτικοί Γιώργος Φαραγγιτάκης και Χρήστος Γεωργιάδης. Τότε είχε υποστηριχθεί από τους Δήμους Αργυρούπολης και Αλίμου, από το ΥΠΕΧΩΔΕ και φυσικά από το Υπουργείο Παιδείας. Μετά την ίδρυση του ΚΠΕ Αργυρούπολης εντάχθηκε στις διεθνείς του συνεργασίες.

Στόχοι του προγράμματος:

α) Η δημιουργία γνωστικών και αξιακών προϋποθέσεων στα παιδιά ώστε να έχουν θετικές στάσεις και συμμετοχικές συμπεριφορές στα ζητήματα της προστασίας της οικολογικής ισορροπίας, της ποιότητας της ζωής και της βιωσιμότητας της ανάπτυξης.

β) Η ανάπτυξη παιδαγωγικού προβληματισμού μεταξύ των εκπαιδευτικών που συμμετέχουν και η ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών για τα εκπαιδευτικά συστήματα και τις παιδαγωγικές πρακτικές.

γ) Η ενδυνάμωση των ιστορικών εθνικών και πολιτιστικών δεσμών που συνδέουν τους δύο λαούς και η προώθηση σχέσεων φιλίας και συνεργασίας.

Το σχολείο μας συμμετέχει  στο πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, Το Χρυσοπράσινο Φύλλο. Το πρόγραμμα υλοποιείται με διετείς διασχολικές συμπράξεις  Σχολείων από την Ελλάδα και την Κύπρο και συντονίζεται από το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αργυρούπολης και από συντονιστές που ορίζει το Υπουργείο Παιδείας της Κυπριακής Δημοκρατίας.

Το  κυπριακό σχολείο με το οποίο συνεργαζόμαστε είναι το  Λύκειο Αποστόλων Πέτρου και Παύλου στη Λεμεσό της Κύπρου. Στο πλαίσιο αυτής της συνεργασίας, η περιβαλλοντική ομάδα του κυπριακού σχολείου πραγματοποίησε  επίσκεψη στην Ελλάδα από τις 08/12/2022 έως τις 11/12/2022.

Την Πέμπτη 08/12/2022 η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας υποδέχθηκε στο αεροδρόμιο ΕΛ. Βενιζέλος την περιβαλλοντική ομάδα του κυπριακού σχολείου.

Οι μαθητές και μαθήτριες και των δύο ομάδων  είχαν ήδη επικοινωνήσει μεταξύ τους μέσω Instagram και έτσι η πρώτη συνάντηση δεν είχε αμηχανία. Αντιθέτως, τα παιδιά αγκαλιάστηκαν  και χαιρετήθηκαν  με  ενθουσιασμό σαν να γνωρίζονταν από παλιά.

Αμέσως μετά την αναχώρησή μας από το αεροδρόμιο κατευθυνθήκαμε  στο ναό του Ποσειδώνα στο Σούνιο. Οι μαθήτριές μας , Ευφραιμίδη Μαρία  και Αγγελοπούλου Στεφανία έκαναν μια σύντομη ξενάγηση στον αρχαιολογικό χώρο και στη συνέχεια περιδιαβαίνοντας τα  δυτικά παράλια του Νομού Αττικής φτάσαμε στο Ίδρυμα Πολιτισμού,  Σταυρός Νιάρχος, και εκεί έγινε μια σύντομη περιήγηση.

Την επόμενη μέρα Παρασκευή 09/12/2022 η κυπριακή ομάδα επισκέφθηκε το σχολείο μας. Παρουσιάστηκε από την κυπριακή ομάδα το θέμα του περιβαλλοντικού τους προγράμματος και πληροφορήθηκαν για το δικό μας (Επισιτιστική κρίση -διαγενεακή αλληλεγγύη) το οποίο θα παρουσιάσουμε κατά τη δική μας επίσκεψη στη Λεμεσό στις 16-19 Μαρίου 2023. Κατόπιν με μεγάλο κέφι και ενθουσιασμό οι μαθητές/μαθήτριες τραγούδησαν και χόρεψαν. Δεν έλειπε σε αυτή τη συνάντηση και η παρουσία εκπροσώπων του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, οι οποίοι χάρηκαν με αυτό το ¨αντάμωμα¨ και προσέφεραν τα ωραία τους κεράσματα!

Το μεσημέρι της ίδια μέρας  προσφέραμε ένα γεύμα σε μεζεδοπωλείο της συνοικίας  μας .

Το Σάββατο 10/12/2022  συναντηθήκαμε πάλι  και ξεναγηθήκαμε στο μουσείο της Ακρόπολης .

Τα παιδιά από αυτή τη συνάντηση αποκόμισαν σπουδαίες εμπειρίες, αντάλλαξαν απόψεις, ψυχαγωγήθηκαν , χάρηκαν,  έκαναν φιλίες .

Η κυπριακή ομάδα  μας αναμένει…

Εξαιρετική ήταν και η γνωριμία μας με τους συναδέλφους από το κυπριακό σχολείο. Μας δόθηκε η ευκαιρία να συζητήσουμε τόσο για τα θέματα των περιβαλλοντικών μας προγραμμάτων όσο και για γενικότερα ζητήματα που αφορούν την εκπαίδευση,  και το εκπαιδευτικό σύστημα και των δύο χωρών.

Με χαρά προετοιμάζουμε και εμείς τη  δική μας  εργασία και αναμένουμε να επισκεφθούμε την Κύπρο στη Λεμεσό!

Να ευχαριστήσουμε και το Δήμο Αγίου Δημητρίου που μας έκανε την οικονομική χορηγία για αυτή τη φιλοξενία !

Κυπρος-ΜΕΡΟΣ-Β-