Ακρόπολη και Αναστήλωση

Η διδακτική επίσκεψή μας στην Ακρόπολη με συμμετοχή στο πρόγραμμα «Ακρόπολη και Αναστήλωση».

Το σχολείο μας συμμετείχε στο πρόγραμμα «Ακρόπολη και αναστήλωση» κατόπιν αίτησης που υπέβαλλε στην Υπηρεσία Συντήρησης Μνημείων Ακρόπολης. Το πρόγραμμα απευθυνόταν σε μαθητές και μαθήτριες  της Α΄ Τάξης. Πολλοί συμμαθητές και συμμαθήτριες μας εκδηλώσαμε ενδιαφέρον και ενθουσιασμό για να το παρακολουθήσουμε.

Την Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2019, ξεκινήσαμε να ανεβαίνουμε στην Ακρόπολη στις 9:00 το πρωί με πάρα πολύ δυνατό αέρα και κρύο μη αναμενόμενο για την εποχή. Ευτυχώς είχε ηλιοφάνεια! Αυτές οι καιρικές συνθήκες ανάγκασαν τους Υπευθύνους του Προγράμματος να συντομεύσουν τη διάρκεια του προγράμματος.

Επισκεφθήκαμε κάποια εργαστήρια, όπως το εργαστήριο συντήρησης των μαρμάρων στα Προπύλαια και το εργαστήριο επεξεργασίας και αντιγραφής των μαρμάρων στον Παρθενώνα, καθώς και τους ναούς, όπου μάθαμε για τη διαδικασία αναστήλωσης του κάθε ναού ξεχωριστά, ξεκινώντας ακόμα και από τις πρώτες αναστηλώσεις.

Κάτι που δεν μπορούσαμε να αντιληφθούμε ήταν ποια προβλήματα κατά τη διάρκεια των αιώνων έχουν πλήξει τα αρχαία μνημεία μας. Οι Υπεύθυνοι του Προγράμματος μας ανέφεραν τις φυσικές φθορές, αλλά μας εξήγησαν ότι περισσότερες φθορές προκάλεσαν οι άνθρωποι. Μας μίλησαν για βανδαλισμούς, πυρκαγιές, ανατινάξεις, μετατροπή του Παρθενώνα σε Τζαμί, λεηλασία από το λόρδο Elgin, χρήση διαβρωτικών υλικών σε παλαιότερα αναστηλωτικά έργα και την ατμοσφαιρική ρύπανση.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχε για εμάς το ότι οι εργαζόμενοι σε αυτή την Υπηρεσία έχουν κάνει ειδικές σπουδές. Οι αποκαταστάσεις των μνημείων είναι ένα πάρα πολύ δύσκολο έργο και απαιτούν τη συνεργασία επιστημόνων διαφορετικών ειδικοτήτων μεταξύ τους. Επίσης, και το τεχνικό προσωπικό πρέπει να είναι εξειδικευμένο και πολύ προσεκτικό καθότι οι επεμβάσεις για την αποκατάσταση των μνημείων απαιτούν πολύ προσεκτικούς χειρισμούς υλικών και εργαλείων.

Παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες που αντιμετωπίσαfirstline_justifyμε εκείνη την ημέρα, αυτή η επίσκεψη ήταν μια απίστευτη εμπειρία που θα ξαναζούσαμε με ευχαρίστηση.

Γιώργος Πιτσιδιανάκης και Χριστίνα Ραυτοπούλου

Μερικές απόψεις συμμαθητών και συμμαθητριών μας:

• Μού άρεσε που μπορέσαμε να επισκεφθούμε το εσωτερικό του Παρθενώνα και να δούμε την αναστήλωση.
  • Μοναδική εμπειρία! Χαίρομαι που ήμουν ανάμεσα στους λίγους που μπόρεσαν να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα αυτό!
  • Ευχάριστη και μοναδική εμπειρία! Πολύ φιλικοί οι άνθρωποι του προγράμματος. Εύχομαι κάθε παιδί να έχει μια ευκαιρία παρόμοια με τη δική μου.
  • Μοναδική εμπειρία! Τα πάντα θα μου μείνουν αξέχαστα! Κάθε μαθητής και γενικότερα κάθε Έλληνας είναι απαραίτητο να γνωρίζει την ιστορία αυτού του παγκοσμίως αναγνωρισμένου για την ομορφιά του μνημείου!
  • Επίσκεψη που θα την θυμάμαι σε όλη μου τη ζωή! Νιώθω πάρα πολύ τυχερή και ελπίζω να μού ξαναδοθεί αυτή η ευκαιρία!
  • Πιστεύω ότι η επίσκεψη στην Ακρόπολη ήταν πολύ ενδιαφέρουσα, γιατί είχαμε την ευκαιρία να δούμε τα μνημεία από άλλη οπτική γωνία.
  • Μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον το πρόγραμμα. Το γεγονός ότι μας άφησαν να μπούμε σε χώρους που δεν επιτρέπουν σε άλλους ανθρώπους να μπουν ήταν μια μοναδική και αξέχαστη εμπειρία, όπως και η συμμετοχή μου στα εργαστήρια.
  • Πέρασα πολύ ωραία. Έμαθα αρκετά πράγματα για την Ακρόπολη και τα επαγγέλματα των εργαζομένων σε αυτό το χώρο. Ο καιρός δεν μας βοήθησε, αλλά πέρασα όμορφα και έτσι.
  • Θα ήταν ωραίο να αναστήλωναν όλα τα αρχαία μνημεία.
  • Παρά τις καιρικές συνθήκες, η εμπειρία αυτή ήταν μοναδική!
  • Ήταν μια απίστευτη εμπειρία!

Το φωτογραφικό υλικό επιμελήθηκε η Μαθήτρια του Α1 Φωτεινή Αλεξανδροπούλου.