Μουσείο Ψευδαισθήσεων

Στις 4 Απριλίου του 2019, το τμήμα Α5 του σχολείου μας και αρκετοί μαθητές της Τρίτης Λυκείου επισκέφθηκαν, στο πλαίσιο του μαθήματος του Project, το Μουσείο Ψευδαισθήσεων στο κέντρο της Αθήνας. Πρόκειται για ένα σύγχρονο μουσείο με δεκάδες πανέξυπνες οφθαλμαπάτες που εύκολα μας κέντρισαν το ενδιαφέρον και μας διασκέδασαν για πολύ ώρα.

Αφού μας έγινε μια σύντομη παρουσίαση του μουσείου, μας δόθηκε η ευκαιρία να εξερευνήσουμε μόνοι μας όλα τα εκθέματα του ξεχωριστά. Μερικά από τα πιο εντυπωσιακά ήταν η περιστρεφόμενη σήραγγα, το περιστρεφόμενο δωμάτιο και το δωμάτιο του απείρου. Απολαύσαμε φυσικά και τις συλλογές των ολογραμμάτων, τα εκπαιδευτικά παιχνίδια και παζλ, τα οποία, παρά τις αμέτρητες προσπάθειες μας, μπορέσαμε να λύσουμε μόνο με τη βοήθεια του προσωπικού. Βγάλαμε φωτογραφίες σε κάθε πιθανή πόζα, παίζοντας με το φως, τους αντικατοπτρισμούς, και φυσικά τη βαρύτητα!

Αυτή η επίσκεψη ήταν ταυτόχρονα άκρως διασκεδαστική και εκπαιδευτική. Είχαμε τη δυνατότητα να ανακαλύψουμε πόσο εύκολο είναι να ξεγελαστεί η όραση μας και το μυαλό μας. Ανάλογα με τη θέση των αντικειμένων, την κλίση του εδάφους, τη χρήση διαφορετικών χρωμάτων μπορεί να αλλάξει εντελώς ο τρόπος που βλέπουμε ένα δωμάτιο και κυρίως τον άνθρωπο που στέκεται μέσα σε αυτό. Μετά από τόσες φωτογραφίες και παιχνίδια συνειδητοποιήσαμε πως ορισμένες φορές η ίδια μας η αντίληψη για τον κόσμο είναι απλά ένα κάτοπτρο ψευδαισθήσεων.

Δήμητρα Χαλά